autor: Vodník
foto: Vodník, Tomáš

Po každodenním courání po Evropě s truckem to na motodovolenou chtělo trochu změnu. S fest dobrým nápadem přichází Zmus a hned je rozhodnuto. Jedeme na Korsiku, perlu středomoří a ostrov je super místo na relaxaci. Původně dohodnutý termín odjezdu přesouváme na 5.srpna (nedostal jsem dovolenou)

 Zmuz zařizuje lístky na trajekt, přidává na KTM boční kufry a celkem zodpovědně se na akci připravuje.Já stíhám akorát dojet na STK.Po zkušenostech vím, že Afrika není žádná rozmazlená slečna a jen tak něco ji nezastaví, s tímto vědomím přípravu mota dál neřeším, beru pouze olej na dolití. Je potřeba dokoupit pár nezbytností, předně novej spacák, (ten co mam na Elefanty zabírá půl kufru) dobrá volba je Coleman (Cayman X450) se speciální úpravou proti pocení a na to jak je po složení malej i slušně hřeje. Ke všem těm nezbytnejm krámům přibydou další, dvoje ploutve brejle a šnorchly - jedu se synem Tomášem, takže všechno dvakrát, noo Afrika má přes 200litrů úložnýho prostoru a všechno se tam vejde, včetně pytle uhlí na grilování, židliček, stolku, spacáků, lehátek, stanu, oblečení, několika párů bot, náhradních duší a kompresoru. Taky jídlo včetně nádobí,prkýnka na maso, vařiče a mnoho dalšího. Samozřejmostí je pár kartonů piv. Tomáš přibalil ňáký rozmačkaný pomeranče v petkách s nápisem juice.

Narvat to tam moc času nezabralo, takže stíháme. V neděli odpoledne dáváme spicha se Zmuzem v Plzni na Shellce. Než dorazí buchnu dva litry za dva kartony cigaret (jedem na ostrov) a plnou nádrž do Afriky, stíham i kávu, cigáro a kupodivu nikdo neprotestuje, že kouřim u stojanu.

Korsika 2007 - Vodník
Cigáro na pumpě

Prijíždí Zmuz, dotankuje a během pěti minut probereme nad mapou cestu do Livorna (ňák dřív nebyl čas). Zmuzovo varianta je přes Německo, moje rovnou na jih. Vítězí moje, protože v kempu v Českým Krumlově budou mít určitě točený pivo. Měli! A smažák taky. Motorky stavíme na dohled, páč jsme porád ještě v Čechách. Po občerstvení berem piváky a přesováme se ven. Tomáš postavil stan, nafukuje matračky,ale co se stalo potom mi vyráží dech. Zmuz vytahuje z KTM balík a za chvíli má vedle moto postel, no fakt postel, (záviděl jsem mu jí celou dovolenou).

Korsika 2007 - Vodník
Zmusovo postel

Ukládáme se k spánku, já jako stařešina výpravy, kontroluju náš kempík v kempu a v tom prijíždí policie, policista vystoupí z auta a na otázku jestli jsem tipař s úsměvem odvětím, že to rozhodně nejsem, na další otázku: „Jste to vy, kdo tu dělá bordel?“ Odvětím už se smíchem mně vlastním, my ne, nám nosili pivo zadem, to ho uklidnilo, ještě mi zapózoval před objektivem, ale já ho tam v tý tmě nemoh dostat. Vyšlo to až napotřetí. Na rozloučenou mi poradil, abysme si dávali bacha na motorky, dobrá rada nad zlato. S pocitem bezpečí a úsměvem na rtech odcházím spát.

Korsika 2007 - Vodník
Ochránci zákona

Ráno vyrážíme směr Dolní Dvořiště , na poslední benzině dotankujem a hurá do Rakous. Cesta po dálnici žádná romantika, ale pospícháme, tak si aspoň užíváme bolení prdelí….. Placenej tunel chceme objet po šoustkách. Stavim na benzině a Zmuz zvěstuje, že jsem minul poslední odbočku, „nejni možmá“ odvětim a jdu si dát kafe. Přijíždí maník s holkou na BMV, dáváme se do řeči, taky chtí tunel objet a vypadá to, že ví kudy. Ptam se, jestli můžem jet za nima, odpoví že jasně, ale kdyby jsme nestíhali tak že sorry, že děsně pospíchají. Stíháme, snižujeme průměrnou rychlost ze 120 na 90 a v duchu si řikam že Afriku urazil. GPS ukazuje sjezd, poslechnu jí, sjíždíme a oni se řítí vstříc platidlum. Po sjezdu v dalšim městě tankujem a vyrážíme do hor. Je to fantazie, suprová silnice, zatáčky, vodopády a úžasný výhledy. Takže další domluva je jasná, na dálnici se už nevrátíme….

Přijíždíme do Itálie, krpál nahoru, krpál dolu, noo užíváme si. Byl čas na přestávku vidím u silnice prašnej plácek, dobrý místo na zastavení, vletim tam a hned vim, že ta ranvej je na přistání moooc krátká. Byl to okamžik, zadní brzda, motorka do smyku, už jedem bokem i když jsem tomu nevěřil, vypadalo to, že to zvládnu, nezvládl, Afrika se zasekla a mě i Tomáše katapultovala ze sedla. Přijíždí Zmuz a komentuje, že to bylo efektní, teda až na ten závěr (myslel, že dělam parádičky pro Italy). Pomůže mi postavit stroj a valíme dál. Italský omezení rychlosti nás dostává, všude je padesátka a policajti s radarama a to i v místech, kde by někteří dokázali svištět 200, nooo, jednoho takovýho jsme viděliJ.

Máme namířeno do kempu a díky Tomášovo navigačním schopnostem (byli jsme tam loni s Jeffem a Evinou) ani moc nebloudíme, vo půnoci jsme zakempovaný a přemejšlíme jak za den zvládnem cestu do Livorna. Ujišťjem se, že to zvládnem a jdeme spát. Ráno je fest teplý a vlhký, než zbalíme, jsme turch, tak honem vyrazit.

Korsika 2007 - Vodník
Super zesilovač, páč přišel fricek, že nemůže spát, abych vypnul to rejdijou, noo, vysmál jsem se mu....

Korsika 2007 - Vodník
Vlhká Itálie

Jenže jízda padesátkou je stejná, jako jít pěšky. Po 30ti kilákách stavim a navrhuju jet po dálnici, Zmuz je stejnýho názoru. Italská dálnice je drahá, ale jet mimo zabere půl dovolený. Do Livorna i přesto přijíždíme v noci, najdeme přístav a místo odkud vyplouvá trajekt, teď už jen najít místo na spaní. Odjíždíme severně od Livorna k moři, v naději na zastrčenou pláž, omyl, všude je kemp vedle kempu a hvězdiček na cedulích až voči přechází. Nic pro nás, máme endura, takže asi jediná prašná cesta, která vedla kamsi, to jistí. Troška crossu, les a super místo na spaní. Tomáš staví stan, já votvíram pivo a Zmus vaří vodu na ňákou zalejvací specialitu čínský kuchyně. Je línej si dělat noclech, tak ho berem na podnájem. Ráno vyrazíme na trajekt, ještě mam zalepený voči, tak sotva vidim na cestu a nechápu proč lidi běhají podél silnice v joging oblečení??? Na trajekt najíždíme dvě hodiny před vodjezdem, takže zabíráme vopalovací lehádka na vrchní palubě, berem sváču a čekáme na vyplutí. Cesta je v celku vopruz, trvá čtyry hodiny, žádný vlny, nikdo nezvracel…..

 

Korsika 2007 - Vodník
Tomáš a Zmus - pánové si užívají plavbu

Korsika 2007 - Vodník
Laďák našeho trajektu

Korsika 2007 - Vodník
Symbol Korsiky

Korsika nás vítá dost mizernym počasim. Když jsem balil, říkám Zmuzovi že beru deštník, prej jestli jsem se nezbláznil, na Korsice přece neprší, tak sem ho nechal doma. Chyba. Napřed to vypadá jak přeháňka….ale pak začne chcát a fest! Berem nepromoky, když už jsme turch. Zmuz nachází útočiště v ňákym vybydlenym baráku, plnym odpadků, my s Tomášem sedíme na kamenech na pobřeží a stáváme se turistickou senzací, navíc, když Tomáš nasadí helmu, aby mu nepršeko za krk, vypadá jak Šumachr, kterej vypad z formule a tu má někde v moři….. Déšť byl fest vydatnej, jsme úplně turch….GPS vodotěsná do metru na půl hodiny to taky neustála, zapařila se ale funguje…

Korsika 2007 - Vodník
GPS to přestává zvládat

Konečně otvírají obchody (na Korsice se maká jenom ráno a večer, přes den netahají) a dokupujeme nezbytný potraviny a pivo v akci (halda piv za půl zdarma) jinak se nakupuje jako u nás, ceny jsou srovnatelný - velký plus.

Valíme na západ, Korsika je ostrov, kterej je o horách, takže v mžiku mám na GPS 555m n/m (boužel její poslední výškovej údaj) jsme trochu mimo, všechno je jiný, je to ostrov, je to fantazie (Evropu mam projetou i za mořem) tohle je fakt jinej svět, ty scenérie……není možný popsat, to se fakt musí vidět.*

Korsika 2007 - Vodník
Bohužel měli zavřeno

Korsika 2007 - Vodník
Čarodějnice

Abych se jenom nerozplýval, nejni jenom příroda, je to i vo lidech…….přijíždíme do kempu, v pohodě se ubytujem, recepční nám vysvětlí, že můžem spát kdekoliv, krom místa pro karavany, ok, prolezeme celej kemp(je nabyto), jeden stan má kolem haldu místa, paráda řikáme a rozbíjíme kemp. Votvíram pivo, Tomáš začíná stavět stan, Zmus vyčkává, kde zbyde místo, no měl recht. Přijíždí drsnej francouskej motorkář s baťohem na tandemu (že je drsnej si myslel jenom von sám, byla to taková Startka vykleplá) a začíná se rozčilovat, že chceme kempovat vedle nich, žádná kloudná domluva, začíná bejt hustej, takže i já začnu startovat, obejdu mu motorku, abych zjistil vodkať že je a Zmuzovi nahlas a s pohrdánim v hlase zdelim, no jooo, frááááncoouz, přidam pár gest, aby pochopil, že takový si u nás dáváme k snídani (já k obědu, páč ráno nesnídam), přestal bejt drsnej a Zmuz se s nim domluví, že přespíme jen jednu noc, spokojenost na všech stranách.

Korsika 2007 - Vodník
Na tohodle bacha, blb, co má rád jen sám sebe.

Jenže za chvíli ten blb přichází s recepčním a že prej jsme okupanti ….nastartovanej už sem a začínam jít do votáček…. Recepčnímu vysvětlim, že jsme Češi, tudíž žádní okupanti, že okupant na Korsice je právě Francouz. Dává mi za pravdu a ptá se, jestli je problém se přestěhovat, odvětim s úsměvem no problém a stěhujem se na místo, který nám určil. Je rád, že se to vyřešilo, my taky, máme pěknej flek a nemusíme se nikoho doprošovat. Zustáváme dva dny.

Korsika 2007 - Vodník
Přidělenej flek, kde nám bylo skvěle

Ráno vyrážíme na západ k moři, vykoupat se. Blbnem ve vlnách celej den. Večer po návratu zkouknem město, přístav, dáme pár drahejch (no hlavně malejch) piv.

Korsika 2007 - Vodník
Tom už je velkej, ale ten kaktus ....

Korsika 2007 - Vodník
Tomáš si užívá vlny

Korsika 2007 - Vodník
Vodník - čert

Korsika 2007 - Vodník
Zmusovo baletní kreace

Korsika 2007 - Vodník
Zmusovo čínský nudle a pražská šunka

Korsika 2007 - Vodník
Vidět Zmuse jíst, tak všichni dostávají hlad.....

Korsika 2007 - Vodník
Fakt nevím cojsem vlastně říkal.....

Druhej den zbalíme a bez plánu vyrážíme na jih, asi po sto kilákách, zamíříme do zátoky.

Korsika 2007 - Vodník
Terénní krávy byly k vidění všude

Ze silnice je to fest krpál, takže Tomáše posílam pěšky a snažim se zastavit dřív, než v moři, byla to matačka, ale povedlo se. Šnorchlujem, vaříme - noo idylka. Cesta zpátky byla snažší, Afrika se sice do kopce vzpíná na zadní, tak ležim na řídítkách, ale jinak jede jak tank. Zato GPS končí, na displeji je už jenom zrnění, takže jsme bez navigace.

Korsika 2007 - Vodník
Oprava se nezdařila

Pokračujeme na jih s tím, že dneska kemp platit nebudem. Sjíždíme k jakýmusi kamenýmu baru v horách (na netu někdo psal, že divoký kempování na Korsice není problém, JE). Dáme pivo, najdem flek, vše je ok, ale jakmile vyndáme stan, přijde maník - Frantík a celkem srozumitelně nám vysvětlí, že jestliže zakempujem zavolá policajty.

Korsika 2007 - Vodník
Kdopak to asi je .....

Ještě, že jsem stih vyfotit západ slunce a tim nastává malej problém, Zmuzovo bludičky na KTM, jsou spíš pro parádu, né na to jezdit v noci po třímetrový silnici, kde nejsou svodidla, patníky, na jedný straně skála, na druhý sráz do moře. Všude po silnici se potulujou krávy, nemají vodrazky ani reflexní vesty a je třeba počkat až uhnou, nebo si rozmyslet, kam to složim, jestli se ten tupě vyhlížející bejk probere a bude zkoušet, kdo že je tady silnější. Po pár hodinách konečně vodbočka ze silnice a přijatelný místo na spaní. Zmuz kompletuje skládací gril vlastní výroby, já nakládam maso a za chvíli to lesem voní….(joo buřty v lese jsou buřty v lese, to je marný…)

Korsika 2007 - Vodník
Oblity kolo

Korsika 2007 - Vodník
Rozborka KTM

Další cesta je znovu paráda a končíme v kempu. Jinak kempy Jsou na Korsice na dost vysoký úrovni za přijatelný ceny, včetně obchůdku se základními potravinami a výborného korsického vína - pár flašek jsme koštli… Užíváme si čistý moře, šnorchlujem (je to paráda potápět se v akváriu).

Korsika 2007 - Vodník
Korsičanka

Korsika 2007 - Vodník

Korsika 2007 - Vodník

Korsika 2007 - Vodník

Korsika 2007 - Vodník

Korsika 2007 - Vodník

Další cesta vede na východ přes hory napříč Korsikou. V horách se stavíme na menší vejšlap a prohlídku vodopádů. Vyschlým korytem řeky se po obrovskejch kamenech škrábeme kamsi nahoru až k soutěsce s tůní. Tady cesta končí, pro mě, Tomáš se Zmuzem se svlečou a vrhají se do ledový vody v soutěsce, aby zjistili, že tady žádnej vodopád nejni, teda aspoň v tuhle roční dobu. No nic, je to tu ale fakt parádní.Vracíme se ke strojum a za tmy dorážíme na východní pobřeží Korsiky.

Korsika 2007 - Vodník
No a kudá

Korsika 2007 - Vodník
Už zase skáču přes kameny

Korsika 2007 - Vodník
Tom se jako fotograf začíná fest učit!

Korsika 2007 - Vodník
Měl jsem toho pochoďáku plný kecky  

Korsika 2007 - Vodník
pořád je na co koukat  

Korsika 2007 - Vodník
Normální stav - největší bordel

Korsika 2007 - Vodník
Už Fakt není kam to maso dávat.....

 Korsika 2007 - Vodník
Vypadá jak Brus Vilisů, ale neni to... :-)

Kemp je plnej a musíme jinam, ale kam? Opodál stojí místní policie, tak se jdeme zeptat na ňáký nocování. Policista vystoupí z auta a z kufru vyštrachá mapu a ochotně nám ukazuje cestu do dalšího kempu. Tady máme štěstí i když přijíždíme před půlnocí a recepční jsme asi vzbudili, přesto nás ochotně ubytuje. Zůstáváme dva dny, prozkoumáváme okolí, dáváme enduro vyjížďky po lesích, ve snaze najít jezero který je na mapě. To se podaří, ale nestojí to za řeč, jsou to rybí sádky, tady si nezašnorchlujem….

Korsika 2007 - Vodník
Zmus má svůj stroj opravdu rád

 

Teď už jen cesta do Bastie na trajekt.

Korsika 2007 - Vodník
Tanker před potopením

Do Itálie připlouváme večer, dáme něco přes sto kiláků a kempujeme někde u dálnice na kraji lesa.

Korsika 2007 - Vodník
Italie, kdesi na divoko...

Domu to máme 900kiláků a tuhle cestu bez problémů zvládáme za jeden den. Fest suprová dovolená!

Afrika i KTM si vedly skvěle, nijak jsme je nešetřili a párkrát dostaly řádně zabrat. Zmusovi jenom trochu protékal simerink na řetězovim kolečku, takže měl automatický mazání řetězu a voblitý zadní kolo. Mně vodešla GPS a jako tradičně kleknul i MP3 přehrávačJ Nevim, kolik jsme najeli, zjišťovat to nebudu. Nevim, kolik to stálo a vědět to nechci ale vim, že to byla fest super akce !!!

© Vodník