autor: JeffRsoon
foto: JeffRsoon + motorkáři z internetu

V dnešní době se v každé bandě motorkářů, kteří vyrazí někam na vyjížďku, najde alespoň jeden, který má v kapse foťák a při každé vhodné příležitosti jej složitě vytahuje a střílí momentky. Někteří jdou dál a nechtějí jen statické snímky, ale fotky či videa, která zachycují krásu jízdy v sedle stroje.

 

Dalším zpúsobem je využití baťůžku, který se nebojí pustit madel zadního sicu a nedělá se mu špatně při otočení se za jízdy, když fotí kamarády co jedou za námi.

Neříkám, že není možné fotit za jízdy. Také jsem si to vyzkoušel, ale potíž je v tom, že je nutné fotit levou rukou a fotoaparáty mají spoušť vpravo, takže pokud pominu složité hledání a vyndavání foťáku z kapes či tankvaku, je udělání dobré fotky dílem štěstěny a notného přispění motobohů, ale jde to:

foto_z_xv535.jpg

Tahle jsem to vyfotil na zhruba tříkilometrovém úseku chorvatské magistrály v době kdy jsem sedlal choppera. No byla to makačka a povedlo se mi to až na šestý pokus.

Proto jsem se rozhodl, že se poohlédnu po nějakém přijatelném řešení, které by bylo možné použít kromě foťáku i pro kameru. Několik měsíců jsem pročítal různé články, fóra a sbíral postřehy z internetu. Našel jsem opravdu zajímavá řešení. Záměrně jsem vynechal rady na koupi externí optiky, která se dá připojit ke kameře a umístit jí třeba na helmu. Prostě jsem nehodlal zase tolik do toho investovat.

• jedním z rešení je umístění kamery do plechové konstrukce a vypěnování celé konstrukce, ale nemám to kam připevnit a moc se mi to nelíbilo, což neznamená, že to není funkční.

stativ-montaznipena.jpg

• krásným řešením je vyrobení stativu ze stavebnice MERKUR. Bohužel stavebnice z mého mládí vzala někde za své a nová se pohybuje v řádech tisíců, takže taky nic

stativ_merkur.jpg

• velmi odvážným řešením je vyrobení stativu z PET láhve, prý to je docela funkční ..... nemám jí kam přilepit, ale náklady jsou prakticky nulové:-)

stativ_PETflaska.jpg

• dalším řešením, které jsem nalezl na internetu, je vyrobení stativu s T-čka PVC trubek na vodu. Všechny téčka jsem spotřeboval při rekonstrukci baráku a navíc opět to nemám kam dát na řidítka :-(

stativ_PVCtecko.jpg

• na netu jsem také nalezl tenhle zajímavý profi stativ s přísavkou, který si někteří motorkáři moc pochvalovali. Jen je důležité mít místo na nádrži. Dokonce ve fóru někdo uvažoval, že si to zkusí přisát na na helmu. No, na to odvahu nemám.

stativ-prisavka.gif

• nakonec jsem narazil na motorkáře, kteří doporučovali uchycení pomocí držáku, který je původně určen pro GPS, PDA a jiná zařízení. Je to od americké firmy RAM a právě na tento držák existuje i redukce, která umožní uchycení foťáku či kamery. Provedení je velmi robustní a jednoduché. Navíc umožnuje nastavení náklonů ve dvou kloubech, natočení a hlavně lze připevnit kamkoliv na stroj (stačí najít vhodou trubku či volný závit). Pokud odcházíš od stroje, tak stativ odepneš od patky a vše si můžeš vzít s sebou. Díky Wimpimu jsem se dozvěděl, kde se to dá v Praze sehnat a ihned jsem to pořídil a večer namontoval. Pak jsem provedl pár "otřesových testů" a tady se můžete podívat jak to vypadá. Protože mám tmavé cestovní plexi, tak jsem kameru umístil mimo závětří. Jsem si vědom, že nějaká mouchá jí trefí, ale není to tak hrozné. Co se týká ovládání, tak to mám u levé "zdravicí" ruky. Patka je poměrně úzká, takže nepřekáží při ovládání přepínačů. Další možností je použití dálkového ovládání ke kameře, které je navíc opatřeno mikrofonem, takže mikrofony na kameře jsou vypnuté a není slyšet hučení větru. Samozřejmě úplně stejně se na to může dát i foťák. Takže už se těším na spanilou jízdu.a na focení :-)

stativ_ram_1.jpg

stativ_ram_2.jpg

stativ_ram_3.jpg

©JeffRsoon