autor: JeffRsoon
foto: JeffRsoon + Kawa + Canon

28.října proběhla v Karlových Varech vyjížďka k ukončení letošní sezóny. Na internetu se objevily dotazy jestli někdo pojede z Plzně. Protože to bylo zhruba s dvoutýdenním předstihem, tak jsem jim nevěnoval pozornost a pak už jsem nenašel, kde to na internetu bylo.

 Takřka na poslední chvíli jsem začal dumat nad sobotní cestou do K.Varů. Rozhodujícím faktem bylo nádherné počasí ke konci týdne s rekordními teplotami. Bohužel tyto krásné dny jsem trávil v práci, a tak vidina sobotní vyjížďky i přes deště věštící předpovědi počasí, byla více než lákavá.

Vyjížďku připravili motorkáři z karlovarského klubu LION BIKERS - www.motovary.cz a sraz byl v 10hodin u Lidlu. No brzo to není, ale pokud se jede z Plzně a neví se jaké bude počasí, tak musel být sraz v Plzni naplánován na vražednou půl devátou. Ráno jsem vykoukl z okna a když jsem viděl jak to venku vypadá - všechno mokré po nočním slejváku, 10°C a mlha - tak se mi moc nechtělo, ale chuť na jízdu a následný pohled na družicové snímky na internetu rozhodly. Takže jsem vyrazil do mlhy.

Na Košutce, na místě srazu v Plzni, jsem  natankoval a dal si kafe. Popravdě jsem ani nečekal, že se nikdo vypraví se mnou. Ovšem čekalo mě překvapení. Během boje s automatem na kafe přisvištěl Štilda. Po občerstvení ranní kávou a vylíčení, že to co je nad Plzní se od západu má protrhávat, jsme se domluvili na pomalejší bezpečné jízdě a vyrazili - no nechtěli jsme se klouzat na mlhžném slizu silnic smíchaném s podzimním listím.

Na místo srazu dorážíme 15minut před desátou. Protože nikoho z Varů pořádně osobně neznáme a je nám trochu zima, jdu hledat někam automat na kafe. Ten jsem nenašel, tak jsem alespoň koupil ledovou kávu:-) Najednou přijíždí známé červené GSX750 a pilot mě zdraví. Marně listuju v paměti, kdo to je, ale po sejmutí helmy poznávám Staška z Mariánek, tvůrce stránek "MOTOPARTA nejen z Mariánek" a účastníka plzeňských akcí.

No káva byla dobrá, jen co jsme trochu upili, tak už je hlášen odjezd. Kolona čítající přes šedesát strojů vyráží z Karlových Varů směrem na Starou Roli a dál pokračujeme na Nejdek. Svítí sluníčko a kolem silnice jsou stromy obalené zlatavým listím. Je nádherně, krásné babí léto. Jedeme se Štildou skoro na samém konci kolony a tachomentry nám ukazují něco mezi 60 a 70 km. Prostě pohoda, tak jak to má být. Na všech křižovatkách a kruhových objezdech nám regulčíci z Lion Bikers perfektně zajišťují hladký průjezd.

Za Nejdkem v jedné vesničce, ve velmi pomalé pasáži a v mírném stoupání nás předjíždí někdo na enduru, po 100m pak vidím před sebou stát motorky. Zastavuji a vidím někoho v levém příkopě. Vypínám motor a němě hledím na silnici, kde se v louži oleje válí červené GSX750. Sakra! Nevím co se stalo, ale na silnici leží Stašek a na mezi u příkopu sedí otřesená Petra, jeho manželka. Kolem Staška je mraky motorkářů, pomáhají mu a volají záchranku, má zlomenou nohu. S někým dalším vypínám zapalování a světla ležího GSXka a zvedám jí ze silnice, aby mohla projet auta, která blokujeme. Domlouváme se s majitelem nejbližšího stavení, že tam necháme motorku a další po telefonech zajišťují odvoz nepojízdného stroje. Mezitím je tu policie a záchranka. Stašek je v silném šoku, záchranáři zjišťují otevřenou zlomeninu holeně. Policie mezitím šetří co stalo.

A co se stalo? Prostě selhání lidského faktoru, se kterým nic neudělá ani ta nejlepší organizace a nadlidské úsilí pořadatelů. Motorkář na enduru předjížděl kolonu v úzkém úseku, kde byla silnice ve velmi špatném stavu. Stašek se vyhýbal díře před sebou a enduro ho zezadu sestřelilo. Ach jo, úplně zbytečná záležitost. Kluk na enduru měl v botě asi zlomenej malíček a ošetření odmítl protože jinak se cítil OK. Jeho motorka profičela příkopem a byla také nepojízdná, tak jí ostatní zaparkovali do stavení vedle Staškovo GSXka. Stašek s Petrou jsou odvezeni do nemocnice.

My z konce kolony (asi 12 strojů) mlčky startujeme stroje a regulčíci nás vedou na Loket. V Lokti se setkáváme s přední částí kolony, všichni jsme dost přepadlý . Jdeme se najíst.

Po obědě pak razíme zpět do K.Varů na místo ranního srazu.Tady se rozloučíme s pořadateli a za doprovodu Franty z Lion Bikers razíme do Bečova, kde se i sním rozloučíme a se Štildou razíme svižným tempem, již po skoro suchých silnicích, k zamračené Plzni. Před Plzní se loučím i se Štildou a odbočuji z hlavního tahu na Touškov a Malesice, Štilda pokračuje na Rokycany. Domů dojíždím za slabého deště.


Štilda mezi Lion Bikers

Parkuju motorku a rekapituluju celý den: Kluci z pořádajícího klubu odvedli perfektní kus práce a připravili krásnou vyjížďku nádhernou podzimní krajinou Karlovarska. Mám taky v paměti absolutní zbytečnost incidentu, který bych nazval školáckou chybou enduristy - bohužel ne s tím nejlepším koncem!

Takže co říct na závěr? "STAŠKU DRŽ SE, DRŽÍME TI PALCE !!!!!"

© JeffRsoon