autor: Ludva
foto: Ludva

V den oslavy narození malé Anetky, pro nezasvěcené je to roztomilá dceruška Jeffrsoona, která se narodila na den přesně 3 měsíce po narození mého synka Ludánka, mi přišla sms od Frankyho, jestli nechci vyrazit na okruh v Mostě. Pochopitelně jsem toto pozvání nemohl odmítnout.

 

Přišel den D neděle 15.4. nastal, sraz jsme měli v 7:30 na poslední benzince na výjezdu z Plzně na Most, což byla dost krutá hodina na vstávání. Ve stanovenou hodinu dorazilo několik motorek, převažovali R1 různého data vydání a ještě s námi jely dvě Hondy  pochopitelně Franky s jehou CBR600F a jeden Hornet 6.

Po konzultaci a pár cigárkách jsme vyrazili směr Most. Cestou jsme narazili na dvě dopravní nehody, první se stala v plasských zátáčkách (plechovkář přecenil síly své i vozu a skončil v protisměru ve škarpě), další se odehrála v Blšanech, zde nás pozoroval plechovkář ve zpětném zrcátku a podcenil brždění na prašné cestě, v oblaku prachu se dosmýkal k boku nic netušícího řidiče osobního vozu. Cesta však pokračovala dál v pohodě a klidu.

Při dojezdu do města Most jsem všici naplnili své dvoukolové oře 95 oktanovým krmivem a vyrazili směr mostecký automotodrom. Přímo na místě jsme vyhledali kancelář, kde prodávali kupony na volné jízdy (tato kancelář se nachází hned u hlavní věže), po nezbytné zaplacení nemalého obulusu za jednu jízdu (tento činí 500 kč/30 min) a vyplnění, že zde jezdíme na vlastní nebezpečí a k tomu přidali kontakt na osobu, když se tu náhodou rozbijeme, už jsme jen vyčkali času naší jízdy.

Mostecký autodrom

Mostecký autodrom

 

Konečně jsme se dočkali a vyrazili na trať s několika jinými nadšenci a pár závodníky, kteří odlaďovali sebe i stroje na budoucí závody. Po nezbytném zahřátí pneumatik a zjištění stavu povrchu okruhu (v retardéru se válel dosti velký šroub i s maticí) bylo možné začít zvyšovat tempo. Jelikož jsem byl poprvé na volných jízdách po okruhu, jezdil jsem raději opatrněji než jiní jedinci, kteří už mají na okruhu něco najeto. Jízda ubíhala pěkným kvapem. Když už jsem nabyl dojmu, že můžu pořádně zrychlit, tak jsem byl rychle vyveden z omylu mojí zadní gumou, která se rozhodla nepřenést nápor výkonu na trať v prvním vracáku, opět jsem raději zpomalil, ale naštěstí začali traťový komisaři oznamovat vlajkami konec jízdy, což byla záchrana pro mě i můj stroj.

Mostecký autodrom

Po dojezdu všech do depa se začali rozebírat zážitky a poznatky o právě proběhlé jízdě. Jelikož mnozí z nás měli zaplacenou další jízdu očekávali další vpuštění na trať. Druhá jízda se nesla ve znamení více jezdců se závodní licencí a více štěrku na trati,auta se střídali s motorkama, což jsem poznal i na sobě, jelikož mě Kamil Prager během půlhodinové jízdy 3x předjížděl, dále mě předjel další závodník na dvoutaktní 125ce a díky tomu jsem dospěl k názoru, že ze mě okruhový jezdec hned tak nebude, protože vůbec neumím jezdit rychle, ale teď jde o to, jestli je lepší být pomalejší, ale živej a zdravej a nebo rychlej a brzo mrtvej, přinejmenším hodně zraněnej. Při této jízdě došlo i na pád jednoho motorkáře, který proháněl svojí Kawasaki Z1000 asi až příliš úporně, naštěstí to odnesl jen stroj. Díky tomuto nám však zkrátili jízdu o sedm minut.

Mostecký autodrom

Nejel jsem na okruh honit vteřiny na jedno kolo, jel jsem tam s tím, že chci vyzkoušet rychlou jízdu po okruhu, kterou nám silniční zákon v běžném provozu upírá, odnést si plno prima zážitků. Prostě to byl super strávený den v sedle motorky i když kolení slidery mám stále čisté a neškrábnuté. Ještě mě hodně potěšila výborná česnečka s topinkou v motorestu směr Plzeň.

Po příjezdu domů jsme okamžitě začal s výukou rychlé jízdy mého tříměsíčního synka, což můžete vidět na přiložených fotkách. Myslím si že Ludánek je fakt talent:-)))

Mostecký autodrom

Mostecký autodrom

Ludánek na R1

Mostecký autodrom

Ještě musím poděkovat Frankymu za pozvání, Davidovi za rady jak jezdit po okruhu. Chlapi až příště zase takhle pojedete, určitě se zas znova rád přidám. Bylo to fakt super!!!!!!!!

Mostecký autodrom
Osvícený Franky

 

© Ludva